Sports on TV: Saturday, May 29, 2021 | Lewiston Sun Journal – Lewiston Sun Journal

Saturday, May 29

(All times Eastern)

Schedule subject to change and/or blackouts

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL

5:30 a.m.

FS2 — AFL: Essendon at West Coast

12 a.m. (Sunday)

FS2 — AFL: Adelaide at Richmond

3 a.m. (Sunday)

FS1 — AFL: Fremantle at Port Adelaide

AUTO RACING

10 a.m.

FS1 — NASCAR Xfinity Series: Qualifying, Charlotte Motor Speedway, Concord, N.C.

11 a.m.

FS1 — NASCAR Cup Series: Qualifying, Charlotte Motor Speedway, Concord, N.C.

1 p.m.

FS1 — NASCAR Xfinity Series: The Alsco Uniforms 300, Charlotte Motor Speedway, Concord, N.C.

7 p.m.

FS1 — ARCA Menards Series: The General Tire 150, Charlotte Motor Speedway, Concord, N.C.

10 p.m.

NBCSN — Lucas Oil Pro Motocross Championship: National 1, Fox Raceway, Pala, Calif. (taped)

BOXING

10 p.m.

SHO — Championship Boxing: Nordine Oubaali vs. Nonito Donaire (Bantamweights), Carson, Calif.

COLLEGE BASEBALL

12 p.m.

ESPNU — Big South Tournament: TBD, Championship, Fayetteville, N.C.

1 p.m.

ACCN — Atlantic Coast Tournament: TBD, Semifinal, Charlotte, N.C.

BTN — Michigan at Nebraska

SECN — Southeastern Tournament: TBD, Semifinal, Hoover, Ala.

3:30 p.m.

PAC-12N — Oregon St. at Stanford

4 p.m.

BTN — Iowa at Michigan St.

4:30 p.m.

SECN — Southeastern Tournament: TBD, Semifinal, Hoover, Ala.

5 p.m.

ACCN — Atlantic Coast Tournament: TBD, Semifinal, Charlotte, N.C.

7 p.m.

BTN — Northwestern at Ohio St.

COLLEGE LACROSSE (MEN’S)

12 p.m.

ESPN2 — NCAA Tournament: Virginia vs. North Carolina, Semifinal, East Hartford, Conn.

2:30 p.m.

ESPN2 — NCAA Tournament: Maryland vs. Duke, Semifinal, East Hartford, Conn.

COLLEGE SOFTBALL

12 p.m.

ESPN — NCAA Tournament: Florida vs. Georgia, Super Regional, Gainesville, Fla.

2 p.m.

ESPN — NCAA Tournament: Alabama vs. Kentucky, Super Regional, Game 2, Tuscaloosa, Ala.

3 p.m.

ABC — NCAA Tournament: Oklahoma vs. Washington, Super Regional, Game 2, Norman, Okla.

4 p.m.

ESPN — NCAA Tournament: Oklahoma St. vs. Texas, Super Regional, Game 2, Stillwater, Okla.

5 p.m.

ESPN2 — NCAA Tournament: Arkansas vs. Arizona, Super Regional, Game 2, Fayetteville, Ark.

7 p.m.

ESPN2 — NCAA Tournament: Florida St. at LSU, Super Regional, Game 3 (If Necessary)

ESPNU — NCAA Tournament: Missouri vs. James Madison, Super Regional, Game 2, Columbia, Mo.

9:30 p.m.

ESPN2 — NCAA Tournament: Virginia Tech at UCLA, Super Regional, Game 3 (If Necessary)

GOLF

7:30 a.m.

GOLF — EPGA Tour: The Made in Denmark, Third Round, Himmerland Golf Resort, Himmerland, Denmark

2 p.m.

GOLF — PGA Tour: The Charles Schwab Challenge, Third Round, Colonial Golf Course, Fort Worth, Texas

3 p.m.

NBC — PGA Tour Champions: The KitchenAid Senior PGA Championship, Third Round, Southern Hills CC, Tulsa, Okla.

5:30 p.m.

CBS — PGA Tour: The Charles Schwab Challenge, Third Round, Colonial Golf Course, Fort Worth, Texas

GOLF — LPGA Tour: The Bank of Hope Founders Cup, Match-Play – Quarterfinals, Shadow Creek, Las Vegas

HORSE RACING

12:30 p.m.

FS2 — NYRA: America’s Day at the Races

IIHF HOCKEY

5 a.m.

NHLN — World Championship: Great Britain vs. Czech Republic, Round Robin, Group A, Riga, Latvia

9 a.m.

NHLN — World Championship: U.S. vs. Norway, Round Robin, Group B, Riga, Latvia

1 p.m.

NHLN — World Championship: Finland vs. Germany, Round Robin, Group B, Riga, Latvia

MLB BASEBALL

1 p.m.

MLBN — Philadelphia at Tampa Bay

4 p.m.

NESN — Miami at Boston

MLBN — San Diego at Houston OR NY Yankees at Detroit

7 p.m.

FOX — Milwaukee at Washington OR San Francisco at LA Dodgers OR Atlanta at NY Mets

10 p.m.

MLBN — St. Louis at Arizona OR Texas at Seattle

NBA BASKETBALL

1:30 p.m.

TNT — Eastern Conference Playoff: Milwaukee at Miami, First Round, Game 4

4 p.m.

TNT — Western Conference Playoff: Denver at Portland, First Round, Game 4

7:10 p.m.

ESPN — Eastern Conference Playoff: Philadelphia at Washington, First Round, Game 3

9:30 p.m.

ESPN — Western Conference Playoff: Utah at Memphis, First Round, Game 3

NHL HOCKEY

7:30 p.m.

NBCSN — Stanley Cup North Division Playoff: Toronto at Montréal, First Round, Game 6

8 p.m.

NBC — Stanley Cup Playoff: NY Islanders at Boston, East Division Final, Game 1

RUGBY

9 p.m.

FS2 — MLR: Austin at Utah

1 a.m. (Sunday)

NBCSN — Premiership: Bath at Harlequins (taped)

SOCCER (MEN’S)

3 p.m.

CBS — UEFA Champions League: Chelsea vs. Manchester City, Final, Porto, Portugal

SOCCER (WOMEN’S)

7:30 p.m.

CBSSN — NWSL: Chicago at Houston

SPRING LEAGUE FOOTBALL

3 p.m.

FOX — South Division: Sea Lions vs. Blues, Houston

9 p.m.

FS1 — South Division: Generals vs. Jousters, Houston

TENNIS

8 a.m.

TENNIS — Belgrade-ATP 2, Parma-ATP, Strasbourg-WTA, Finals

5 a.m. (Sunday)

TENNIS — ATP/WTA: The French Open, First Round, Paris

6 a.m. (Sunday)

TENNIS — ATP/WTA: The French Open, First Round, Paris


Invalid username/password.

Please check your email to confirm and complete your registration.

Use the form below to reset your password. When you’ve submitted your account email, we will send an email with a reset code.