LOCAL SCOREBOARD – Salina Journal

TV-RADIO

SUNDAY, JULY 4

TELEVISION

AUTO RACING

7:55 a.m.—Formula 1: Austrian Grand Prix, ESPN

11 a.m.—IndyCar: Honda Indy 200, NBC

1:30 p.m.—NASCAR Cup: Jockey Made in America 250, NBC

BASEBALL

Noon—San Diego at Philadelphia, TBS

1:10 p.m.—Minnesota at Kansas City, BSKC

6 p.m.—NY Mets at NY Yankees, ESPN

CYCLING

6:30 a.m.—Tour de France, NBCSN

GOLF

7 a.m.—EPGA: Irish Open, TGC

Noon—PGA: Rocket Mortgage Classic, TGC

2 p.m.—PGA, Rocket Mortgage Classic, CBS

2 p.m.—PGA Champions: Dick’s Open, TGC

4:30 p.m.—LPGA: Volunteers of America Classic, TGC

HORSE RACING

Noon—America’s Day at the Races, FS1

4 p.m.—Breeders’ Cup Challenge: Nerud Stakes, NBCSN

LACROSSE

11:30 a.m.—PLL: Whipsnakes vs. Archers, NBCSN

RUGBY

5 p.m.—MLR: Toronto at Old Glory DC, FS1

9 p.m.—MLR: New Orleans at Los Angeles, FS1

RADIO

BASEBALL

1:10 p.m.—Minnesota at Kansas City, KSAL, 1150-AM

LOCAL SCHEDULE

SUNDAY, JULY 4

BASEBALL

Minnesota at Kansas City, 1:10 p.m.

Salina Hawks at Fort Worth, Texas, TBA

AUTO RACING

SALINA SPEEDWAY

Friday’s results

IMCA Modified

A feature (20 laps): 1. Steven Bowers Jr., Topeka; 2. Clay Money, Penokee; 3. Tim Watts, Beloit; 4. Darrick Klima, Belleville; 5. Danny Morrison, Bennington; 6. Brandon Conkwright, Wamego; 7. Josh Vogt, McPherson; 8. Curtis Barnes, Lindsborg; 9. Kurtis Pihl, Falun; 10. Zach Nitsch, Delia.

Heat winners: Morrison, Klima, Money.

IMCA Northern Sportmods

A feature (15 laps): 1. Tyler Watts, Beloit; 2. Travis Burger, Manhattan; 3. Adam Weber, WaKeeney; 4. Cody Willimas, Minneapolis; 5. Luke Stallbaumer, Tecumseh; 6. Jacob Olmstead, Overton, Neb.; 7. Austin Rogers, Hutchinson; 8. Stacey Huffman, Salina; 9. Dylan Cherry, Galva; 10. Dana Martindale, Lincoln, Neb.

B feature (10 laps): 1. Koby Rigsby, Topeka; 2. Martindale, Lincoln, Neb.; 3. Rogers, Hutchinson; 4. Huffman, Salina; 5. Gary Bradford, Salina.

Heat winners: Olmstead, Watts; Brandon Spanjer, Crete, Neb.

IMCA Stock Cars

A feature (20 laps): 1. Danny Holt, Topeka; 2. Brandon Conkwright, Wamego; 3. Tathan Burkhart, Hays; 4. Troy Burkhart, Hays; 5. Travis Baird, Lincoln, Kan.; 6. Scott Brown, Meriden; 7. Christine Holt, Topeka; 8. Trace Ayers, Brookville; 9. Chris Holle, Mt. Hope; 10. George Ramey, Wichita.

Heat winners: Ayers, D. Holt, Conkwright.

IMCA Hobby Stocks

A feature (15 laps): 1. Nicholas Ronnebaum, Onaga; 2. Chris Lierz, Baileyville; 3. Dalton Ronnebaum, Onaga; 4. Duane Wahrman, Pratt; 5. Dion Priddy, Lindsborg; 6. Cody Williams, Minneapolis; 7. Tony Slothower, Salina; 8. Billy McBride, Salina; 9. Tyler Heath, Salina; 10. Dennis Berry, Salina.

Heat winners: Wahrman, Williams, Priddy.

IMCA Sport Compacts

A feature (12 laps): 1. Drake Bohlmeyer, Beatrice, Neb.; 2. Zach Bohlmeyer, Beatrice, Neb.; 3. Madison Reed, Stockton; 4. Jakob Schwien, Russell; 5. David Kappel, Junction City; 6. Austin Bird, Brookville; 7. Kaden Murray, Beatrice, Neb.; 8. Alison Bird, Brookville; 9. Branston Arnder Jr., Salina; 10. Alec Jeske, Salina.

Heat winner: Dr. Bohlmeyer.

IMCA Mod Lites

A feature (15 laps): 1. Justin Kinderknecht, Salina; 2. Garrett Stonum, Lawson, Mo.; 3. Andrue Halpain, Salina; 4. Clayton Hogie, St. John; 5. Nathan Wolfe, Lee’s Summit, Mo.; 6. Marlin Hogie, Ulysses; 7. Tyler Furrell, Belton, Mo.; 8. Doug Pollock, Tekamah, Neb.; 9. Alton Bell, Hoisington; 10. Alex Loveless, Salina.

Heat winners: Stonum, Kinderknecht.

LOCAL BASEBALL

ROYALS LINESCORE

Friday’s game 

KANSAS CITY 7, MINNESOTA 4 

Minnesota;300;001;000;—;4;8;1

Kansas City;032;010;01x;—;7;13;2

J.Happ, Duffey (5), Colomé (6), Coulombe (7), Ta.Rogers (8) and Rortvedt; Singer, Lovelady (4), Brentz (6), K.Zimmer (6), Holland (8), S.Barlow (9) and S.Perez. W—Lovelady 1-0. L—J.Happ 4-4. Sv—S.Barlow (3). HRs—Kansas City, S.Perez (20), Alberto (1).

AMERICAN LEGION

Friday’s game

SALINA HAWKS 8, OKPWP 15U 0

Salina;044;00;—;8;7;2

OKPW;000;00;—;0;3;3

WP—Fries. 2B—S: Graves. 3B—S: Herbel.